Dane statystyczne wskazują, że w Polsce rośnie liczba bankructw. Firmy nie są w stanie zachować płynności finansowej i popadają w długi. Dlaczego tak się dzieje?
Bankructwo wcale nie takie rzadkie
Dane statystyczne mówią same za siebie – w Polsce coraz więcej przedsiębiorstw bankrutuje. Powody mogą być różne; czasem jest to następstwo zaniedbań i niewłaściwych decyzji, czasem natomiast problemy finansowe pojawiają się niezależnie od słusznych wyborów i racjonalnych posunięć. Często upadłość firmy spowodowana jest pośrednio nowelizacjami ustaw oraz różnego rodzaju zmianami w przepisach prawnych. Nie zawsze są to modyfikacje korzystne dla osób prowadzących własny biznes. Część przedsiębiorców pada ofiarą oszustów, którzy wyłudzają pieniądze i doprowadzają nawet bardzo solidne firmy do bankructwa. Dlatego zawsze warto sprawdzać potencjalnych kontrahentów przed zawarciem umowy.
Polskie realia
Półki w księgarniach uginają się od pisanych entuzjastycznym tonem publikacji dotyczących zakładania i prowadzenia własnej firmy. Ponieważ są to na ogół książki nastrajające optymistycznie i skłaniające do podjęcia ryzyka, wielu młodych ludzi chętnie korzysta z zwartych w nich wskazówek i decyduje się rozkręcić własny biznes. Niestety brak doświadczenia i stosownej wiedzy prędzej czy później daje o sobie znać w postaci różnych błędów, które koniec końców mogą się okazać katastrofalne w skutkach. Nie wystarczy zaopatrzyć się w tuzin fachowych książek, aby stać się dobrym przedsiębiorcą. Bardzo wiele tych publikacji pisanych jest przez obcokrajowców, którzy nie znają polskich realiów. Początkujący przedsiębiorcy nie zdają sobie na ogół sprawy z wielu pułapek, w które łatwo wpaść przy prowadzeniu własnego biznesu. I popadają w tarapaty.
Czego nie mówi się na kursach?
Na różnego rodzaju kursach przygotowawczych przeznaczonych dla przyszłych przedsiębiorców nie wspomina się raczej o ewentualności bankructwa. To źle, ponieważ adepci takich kursów wyrabiają w sobie błędne przekonanie, że bankructwo jest mało prawdopodobne. Warto więc samodzielnie zadać sobie trud zapoznania się z różnymi publikacjami dotyczącymi bankructwa oraz skutecznych sposobów na wyjście z tej trudnej sytuacji.