Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/odreki/domains/odreki.pl/public_html/libraries/adodb5/drivers/adodb-mysql.inc.php on line 458
Jak uniknąć bankructwa?

Jak uniknąć bankructwa?

Jak uniknąć bankructwa?

Perspektywa bankructwa przeraża wszystkich przedsiębiorców. Najbardziej tych, którzy prowadzą jedną tylko firmę, zapewniającą byt materialny całej rodzinie. Rozsądne i racjonalne zawiadywanie interesem powinno jednak zminimalizować ryzyko tej niefortunnej ewentualności.

Ostatnie czasy odcisnęły silne piętno na gospodarce, a co za tym idzie — na wszystkich przedsiębiorcach. Każda, nawet najmniejsza firma odczuła zmianę koniunktury. Wielu przedsiębiorców zrozumiało, że należy aby zadbać o płynność finansową swojej działalności, należy sięgnąć po środki dotychczas przez nich nieuwzględniane. Jakie to środki?

 

Nie podpisuj umowy z byle kim

Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzać potencjalnych klientów. Na polskim rynku działa wiele wywiadowni gospodarczych, które się w tym specjalizują. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić, jaką opinię w branży ma nasz kontrahent. Pomocna w zasięgnięciu informacji może być również sieć, choć należy pamiętać, że oceny internautów nie muszą być miarodajne. Jeśli niepewna przeszłość klienta kładzie się cieniem na jego reputacji, może lepiej podziękować mu za współpracę i nie narażać się na nieprzyjemności? Starajmy się również czerpać zyski z kilku źródeł, robić interesy z kilkoma klientami równocześnie. Pomoże nam to zachować płynność finansową w wypadku, gdy jeden klient przestanie być wypłacalny.

 

Dokumentacja

Warto też pamiętać o gromadzeniu i archiwizowaniu dokumentacji związanej z zawieranymi transakcjami, każda faktura może się kiedyś przydać. Jeśli kontrahent przestanie płacić, należy bezzwłocznie podjąć odpowiednie kroki. Wezwanie do płatności będzie najlepszym rozwiązaniem, gdyż w razie ewentualnych sporów sądowych posłużyć może jako dowód naruszenia przez kontrahenta umowy. Starajmy się również ustalać terminy płatności wystawianych przez nas faktur tak, aby nie stracić płynności finansowej nawet w razie gdyby jeden z klientów zwlekał z zapłatą. Przede wszystkim działajmy z rozwagą i nie narażajmy się na niepotrzebne koszty.