Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/odreki/domains/odreki.pl/public_html/libraries/adodb5/drivers/adodb-mysql.inc.php on line 458
Dom maklerski – czym się zajmuje?

Dom maklerski – czym się zajmuje?

Dom maklerski – czym się zajmuje?

Jesteś w posiadaniu mniejszego bądź większego kapitału i chciałbyś go z korzyścią zainwestować, ale nie posiadasz wystarczającej wiedzy na temat mechanizmów rządzących rynkiem finansowym? Powinieneś odwiedzić dom maklerski.

Czym jest dom maklerski?

Domem maklerskim określa się przedsiębiorstwo, które świadczy usługi maklerskie, tzn. pośredniczy w transakcjach finansowych, zwłaszcza giełdowych. Jest to nadrzędna jego funkcja. Ale działalność domów maklerskich nie ogranicza się wyłącznie do takiego pośrednictwa. Zajmują się one również:

  • sprzedażą papierów wartościowych,
  • działalnością dealerską (przeprowadzają operacje finansowe na własny rachunek),
  • zarządzaniem powierzonymi im portfelami aktywów,
  • doradztwem inwestycyjnym.

Aby skorzystać z usług domu maklerskiego, należy założyć w nim tzw. rachunek inwestycyjny, gromadzący dane na temat posiadanego przez klienta kapitału (środków pieniężnych oraz papierów wartościowych). Operacje przeprowadzane na giełdzie przez przedstawiciela domu maklerskiego dokonywane są w imieniu przedsiębiorstwa, ale na rzecz inwestora.


Czy korzystanie z usług domu maklerskiego jest bezpieczne?

Każdy dom maklerski powinien legitymować się zezwoleniem na działalność maklerską, uzyskanym od właściwego dla rynku finansowego organu nadzoru. Działalność tego typu przedsiębiorstw jest odgórnie kontrolowana i nie może podlegać utajnieniu (dla osób nieupoważnionych do wglądu w działalność domu maklerskiego poufne informacje nie są oczywiście udostępniane). Warto również zasygnalizować, że w domach maklerskich zatrudnione są osoby wykwalifikowane i posiadające rozległą wiedzę na temat mechanizmów rządzących rynkiem finansowym. Każdy błąd ujawniający niekompetencję maklera może okazać się dlań końcem kariery. Dlatego też sukces klienta leży w jego najbardziej żywotnym interesie.


Który dom maklerski wybrać?

Aby dobrze wybrać, należy poświęcić trochę czasu poszukiwaniom. Dobrze jest zapoznać się z różnymi ofertami. Poszczególne domy maklerskie różnią się od siebie zakresem szczegółowych usług, a także dodatkowymi udogodnieniami, które mają zwabić potencjalnych klientów. Po przeprowadzeniu pobieżnego chociażby rekonesansu i zaznajomieniu się z ofertą konkretnych firm warto przeszukać internet w poszukiwaniu opinii na temat upatrzonego domu maklerskiego. Komentarze internautów nie zawsze są miarodajne, ale mimo wszystko mogą rzucić pewne światło na działalność określonego przedsiębiorstwa. Od wyboru odpowiedniego domu maklerskiego w dużej mierze zależy powodzenie inwestora na giełdzie.