Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/odreki/domains/odreki.pl/public_html/libraries/adodb5/drivers/adodb-mysql.inc.php on line 458
Ile kosztuje założenie działalności gospodarczej?

Ile kosztuje założenie działalności gospodarczej?

Ile kosztuje założenie działalności gospodarczej?

Własna firma to marzenie wielu osób. Brak szefa stojącego nam nad głową i świadomość, że każda zarobiona przez nas złotówka trafi do naszej kieszeni. Choć to wszystko prawda, należy pamiętać, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie jest tanie. Ile tak naprawdę kosztuje?

Prowadzenie własnej firmy to zajęcie czasochłonne i dość kosztowne. Z drugiej strony przynosi wiele satysfakcji, której nie da się porównać z niczym innym. O ile większość osób zdaje sobie sprawę, że prowadząc działalność gospodarczą, muszą co miesiąc opłacać składki ZUS czy podatek dochodowy, to niewiele z nich orientuje się, jaki koszt ponosimy, zakładając firmę. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj działalności wybierzemy, gdyż w bardzo wielu przypadkach założenie firmy może nic nas nie kosztować. Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej bądź spółki cywilnej jest kompletnie darmowa. W urzędzie nie zapłacimy nic, a jedyne wydatki, jakie musimy ponieść, dotyczą wyrobienia pieczątki — i to właściwie wszystko. Pomijamy oczywiście działania marketingowe, wynajem biura itp. Skupiamy się tylko na sprawach urzędowych.

Jeśli z jakichś względów zdecydujemy się na spółkę handlową, to niestety musimy ponieść pewne opłaty. Na wstępie zapłacimy 500 złotych za uzyskanie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, a także kolejne 100 złotych za ogłoszenie naszego wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Wymienionych opłat nie unikniemy, są niestety konieczne. Musimy również doliczyć koszt opłacenia notariusza, jeśli zakładamy spółkę w formie aktu notarialnego. Kolejną opłatą jest podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0.5% wartości wkładu wniesionego do spółki. Jeśli założymy firmę w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, musimy liczyć się z podobnymi opłatami. Jak widać, najtańszym rozwiązaniem jest jednoosobowa działalność gospodarcza, jednak nie zawsze jest ona najlepszym wyborem. Musimy zastanowić się, jaki rodzaj działalności będzie dla nas najlepszy. Wprawdzie na początku działalności powinniśmy starać się oszczędzać pieniądze, ale opłaty urzędowe nie są na tyle wysokie, by z ich powodu rezygnować z wyboru najkorzystniejszej dla nas formy działalności.