Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/odreki/domains/odreki.pl/public_html/libraries/adodb5/drivers/adodb-mysql.inc.php on line 458
Od czego zależy wysokość alimentów?

Od czego zależy wysokość alimentów?

Od czego zależy wysokość alimentów?

Alimenty to świadczenia pieniężne na rzecz dziecka, wypłacane przez rodzica, który zdecydował się opuścić rodzinę. Jest to pewna forma rekompensaty oraz wsparcia dla samotnie wychowującego dziecko rodzica. Jaka powinna być ich wysokość?

Bardzo często zdarza się, że sąd ustala różną wysokość alimentów w, zdawałoby się, podobnych sprawach. W większości przypadków zależy to oczywiście od pracy, jaką w przygotowanie pozwu włoży adwokat. Jeżeli skorzystamy z usług profesjonalnej i doświadczonej kancelarii, takiej jak na przykład kb-adwokaci.pl, będziemy mogli uzyskać wysokie alimenty.

 

Alimenty zależne od potrzeb

Tak naprawdę wysokość alimentów, o jakie będziemy się ubiegali, w dużej mierze zależy od potrzeb osoby, która się o nie stara. Warto dodać, że chodzi wyłącznie o potrzeby „usprawiedliwione". Zasadniczo o alimenty może ubiegać się jedynie osoba, której brakuje pieniędzy na wychowywanie dziecka w godnych warunkach. Zazwyczaj taka osoba po prostu znajduje się w niedostatku, czyli nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb swojej pociechy.

Sytuacja każdej uprawnionej osoby analizowana jest osobno i w sposób indywidualny. Dlatego też w dwóch takich samych sprawach może zapaść inny wyrok. Inne są w końcu potrzeby niemowlaka, inne dziecka rozpoczynającego edukację, a jeszcze inne dziecka, które poszerza swoje horyzonty i zainteresowania, na przykład idąc na studia. Wraz z wiekiem potrzeby rosną, a edukacja staje się coraz droższa. A do tego dochodzą jeszcze potrzeby związane z zachowaniem należytego zdrowia oraz z warunkami mieszkanowymi. Sąd musi te wszystkie kwestie uwzględnić przy ustalaniu wysokości alimentów.

 

Możliwości zobowiązanego

Sąd podczas ustalania alimentów musi brać także pod uwagę możliwości finansowe osoby, która ma je płacić. Nie może ustalić horrendalnie wysokich alimentów, jeżeli ojciec lub matka zarabiają mało. Trzeba jednak pamiętać, że niskie zarobki nie mogą być uzasadnieniem dla niskich alimentów. Jeśli chodzi o alimenty na dzieci, to w orzecznictwie wskazuje się, że stopa życiowa dziecka powinna być zbliżona do stopy życiowej jego rodziców. Sąd przy ustalaniu wysokości alimentów uwzględnia wszelkie dochody osoby mającej je płacić. Jeżeli osoba mająca płacić alimenty nie wykorzystuje swoich możliwości do pracy, sąd może przyjąć, że powinna ona zarabiać więcej i nakazać zmianę pracy.