Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/odreki/domains/odreki.pl/public_html/libraries/adodb5/drivers/adodb-mysql.inc.php on line 458
Restrukturyzacja zadłużenia – na czym polega?

Restrukturyzacja zadłużenia – na czym polega?

Restrukturyzacja zadłużenia – na czym polega?

Bardzo łatwo się zadłużyć, biorąc bez namysłu kredyty i pożyczki. Trudniej jest później spłacić powstałe w ten sposób zobowiązania. Są jednak skuteczne sposoby na pozbycie się zadłużenia – jednym z nich jest restrukturyzacja.

Restrukturyzacja – idealny sposób na pozbycie się długów

Restrukturyzacja zadłużenia jest, najprościej rzecz ujmując, usankcjonowaną prawnie zmianą warunków jego spłaty. W niektórych sytuacjach spłata wszystkich zobowiązań jest niemożliwa z różnych powodów – w takiej sytuacji wyjściem okazuje się właśnie restrukturyzacja, która stwarza realną możliwość wyjścia z długów. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla klientów instytucji finansowych, którzy zalegają z płatnościami. Niekiedy restrukturyzacja jest jedyną opcją – alternatywą może być co najwyżej zajęcie komornicze majątku.
 

Czym się różnią poszczególne odmiany restrukturyzacji?

Restrukturyzacja zadłużenia przybiera rozmaite formy. Poszczególne jej odmiany różnią się od siebie następującymi czynnikami:

- zmianą wysokości oprocentowania,

- odroczeniem kosztów obsługi zadłużenia,

- zmianą okresu i sposobu spłaty zadłużenia,

- anulowaniem rat najbliższych i zwiększeniem ostatnich,

- konsolidacją dwóch zadłużeń w jedno.
 

Wakacje kredytowe

Restrukturyzację określa się czasem mianem „wakacji kredytowych”. W sytuacji, kiedy dłużnik nie jest w stanie spłacić zobowiązania, może ubiegać się w banku o odroczenie spłaty poszczególnych rat kredytu. W tym celu należy złożyć do banku pisemny wniosek, który w sprzyjających okolicznościach zostanie rozpatrzony pozytywnie.
 

Więcej rat

Można też ubiegać się o wydłużenie okresu spłaty poprzez zmniejszenie wysokości rat i zwiększenie ich liczby. Dzięki takiemu posunięciu wysokość comiesięcznych odsetek będzie niższa, co korzystnie wpłynie na płynność finansową dłużnika.

 

Restrukturyzacja jako część oferty banków

Banki posiadają w swojej ofercie nie tylko różnego rodzaju kredyty oraz inne przydatne instrumenty finansowe, ale również wiele możliwości ułatwiających uporanie się klientom z ewentualnymi problemami związanymi z wypłacalnością. Restrukturyzacja zadłużenia jest właśnie jednym z takich pomocnych rozwiązań. Warto z niej skorzystać w sytuacji, kiedy nic innego nie można zrobić.