Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/odreki/domains/odreki.pl/public_html/libraries/adodb5/drivers/adodb-mysql.inc.php on line 458
Terminy związane z przelewaniem pieniędzy za granicę - SEPA, SWIFT i inne

Terminy związane z przelewaniem pieniędzy za granicę - SEPA, SWIFT i inne

Terminy związane z przelewaniem pieniędzy za granicę - SEPA, SWIFT i inne

Zanim zlecisz międzynarodowy przekaz pieniężny, poznaj najważniejsze terminy wiążące się z wykonywaniem tego typu transakcji. Dzięki zdobytej wiedzy staniesz się bardziej świadomym konsumentem, doskonale zorientowanym w dziedzinie zagranicznych przelewów.

SEPA

SEPA to przelewy transgraniczne pozwalające na przesłanie środków do państw członkowskich UE i do innych wybranych krajów, które uwzględniają operacje tego rodzaju. Do najważniejszych zalet przekazów SEPA należy powszechność i dostępność. Można wykonać je w dowolnym banku – w stacjonarnej placówce i za pośrednictwem strony internetowej konkretnej instytucji finansowej. Odbiorca przekazu otrzymuje pieniądze maksymalnie po upływie 3 dni od daty nadania. Koszty zlecenia obsługi przelewu SEPA nie obciążają zbytnio funduszów nadawcy, dlatego że są dość niskie – wynoszą około 5 złotych. Przekaz należy jednak wykonać w określonej walucie, w euro. Jeśli przykładowo chcemy, by rachunek odbiorcy zasiliły funty, dodatkowo zapłacimy za przewalutowanie, przy czym nastąpi ono według przelicznika oferowanego przez banki.

 

SWIFT

Przelewy typu SWIFT to przekazy możliwe do wykonania w dowolnej walucie i zaadresowania do wybranego kraju na świecie. Na koszt realizacji transakcji składa się przede wszystkim prowizja pobierana przez bank nadawcy i spread, wynoszący niekiedy kilkanaście procent w porównaniu do rynkowego kursu waluty.  Opłaty związane z przesłaniem środków nierzadko bywają bardzo wysokie. Warto przy tym pamiętać, że koszty operacyjne zależą w głównej mierze od przelewanej kwoty. Oznacza to, że zlecając przekaz nawet na niewielkie sumy, nadawca zostanie zobowiązany do pokrycia minimalnej opłaty, wynoszącej od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jeżeli zamierzamy wysłać większą kwotę, koszt operacji wyniesie nawet kilkaset złotych.

 

BIC (SWIFT CODE)

BIC to międzynarodowy numer, który służy do identyfikacji banku. Kod BIC, nazywany także SWIFT CODE, nadaje organizacja SWIFT. Składa się on z ośmiu albo jedenastu znaków alfanumerycznych, czyli liter i cyfr. Kod BIC okazuje się niezbędny, jeżeli planujemy zlecić zagraniczne przelewy walutowe.  

 

IBAN

IBAN jest międzynarodowym formatem zapisywania oraz identyfikacji rachunków bankowych. Numer konta w wyżej wspomnianym formacie składa się z dwuliterowego kodu kraju oraz dwóch cyfr sprawdzających numer rachunku (do 30 cyfr) w międzynarodowym formacie. W przypadku zlecania przelewu międzynarodowego (SEPA, SWIFT) numery IBAN adresata oraz nadawcy muszą zostać podane.

 

Spread

Spread to kwotowa lub procentowa różnica między kursem kupna i sprzedaży waluty. Co ważne, kurs, po jakim konkretna instytucja finansowa sprzedaje walutę, zawsze okazuje się wyższy niż kurs kupna. Spread zapewnia zatem zysk dla banków i kantorów.

Najważniejsze terminy związane z wykonywaniem przelewów zagranicznych to SEPA, SWIFT, IBAN, BIC oraz spread. Znając te terminy, łatwiej nam będzie zlecać międzynarodowe przekazy pieniężne.

Źródło: https://www.easysend.pl