Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/odreki/domains/odreki.pl/public_html/libraries/adodb5/drivers/adodb-mysql.inc.php on line 458
Jak kupować akcje?

Jak kupować akcje?

Jak kupować akcje?

Inwestowanie w akcje jest dogodnym sposobem na pomnożenie swojego kapitału. Postaramy się poniżej wyjaśnić, w jaki sposób nabywać akcje i jakie warunki należy spełnić, aby dokonywać tego typu transakcji.

Kilka słów wyjaśnienia

Zanim przejdziemy do szczegółowych wskazówek, najpierw wyjaśnimy kluczowe dla niniejszego artykułu pojęcie akcji. Akcje to pewien szczególny typ papierów wartościowych, łączących w sobie prawa o charakterze majątkowym i niemajątkowym, wynikające z uczestnictwa posiadacza akcji (akcjonariusza) w spółce akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej.

Akcje nabywamy oczywiście na giełdzie. Aby zacząć je kupować, a później być może sprzedawać, należy w pierwszej kolejności założyć rachunek inwestycyjny w domu maklerskim legitymującym się licencją KNF. Nie da się kupować akcji bezpośrednio od innych akcjonariuszy, dom maklerski jest niezbędnym ogniwem pośredniczącym. Dlatego bardzo ważne jest zwracanie uwagi na poszczególne domy maklerskie – w końcu to od rzetelności i sposobu działania danej placówki zależy bezpieczeństwo naszych transakcji.
 

Kupowanie akcji krok po kroku

Jak już wspomnieliśmy, pierwszym krokiem na drodze do kupowania akcji jest założenie rachunku inwestycyjnego w domu maklerskim. Aby to zrobić, należy podpisać umowę z daną placówką – można to zrobić w punkcie obsługi klienta lub zamówić egzemplarz przez internet (po prawidłowym wypełnieniu formularza należy oczekiwać na przesyłkę kurierską). Kolejnym krokiem jest wpłata pieniędzy na rachunek maklerski. Przepisy nie regulują wysokości kwoty, którą należy wpłacić – zależy to od indywidualnej decyzji posiadacza rachunku. Warto jednak pamiętać, by na początku nie wpłacać zbyt znacznej sumy.

Po zasileniu rachunku inwestycyjnego można przystąpić do transakcji. W celu nabycia akcji należy złożyć zlecenie. Dawniej wymagało to przyjścia do punktu obsługi klienta i złożeniu pisemnej lub ustnej dyspozycji maklerowi. Dziś, w dobie globalnej sieci komputerowej, wystarczy wejść na stronę internetową domu maklerskiego lub skorzystać ze specjalnej aplikacji. I to wszystko – po złożeniu zlecenia w przeciągu krótkiego czasu nabywca staje się właścicielem danego papieru wartościowego.