O grze na giełdzie słyszymy bardzo często w telewizji, czytamy artykuły mówiące o osobach, które zbiły fortunę, inwestując pieniądze w akcje. Jednak czym tak naprawdę jest giełda i jak zacząć na niej grać? Na te pytania niewiele osób zna odpowiedź.
Czym jest giełda?
Giełda Papierów Wartościowych, bo tak brzmi pełna nazwa, to rynek regulowany, na którym zawiera się transakcje kupna-sprzedaży dopuszczonych do obrotu instrumentów finansowych takich jak udziały, akcje, obligacje, a także dewiz i złota. Co istotne, wszystkie transakcje odbywają się w sposób niematerialny. Ich zewnętrzną manifestacją są jedynie elektroniczne zapisy w systemie komputerowym i nic poza tym. Jeżeli zechcemy sprawdzić się w giełdowych rozgrywkach, możemy to zrobić, niezależnie od tego, jakimi kwotami dysponujemy. W tym celu musimy zgłosić się do specjalnego biura maklerskiego, które w naszym imieniu będzie kupować bądź sprzedawać. Po wybraniu odpowiedniego pośrednika nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy rozpoczęli grę.
Wiedza = sukces
Jeśli jednak chcemy grać i zarabiać, a nie tylko tracić pieniądze, powinniśmy przede wszystkim pogłębić swoją wiedzę na temat giełdy, ekonomii i ogólnych zasad panujących na rynku. Taka wiedza pozwoli nam dużo szybciej i rozsądniej poruszać się pomiędzy setkami transakcji, które przyjdzie nam zawierać. Warto śledzić dzienniki ekonomiczne, portale internetowe, a także strony biur maklerskich oraz witryny giełdowe. Najważniejsze, abyśmy byli czujni na co dzień i szybko reagowali, a także łączyli ze sobą fakty, które mogą doprowadzić do zmiany kursów.
Pierwsze kroki
Nowicjusze zadają sobie często pytanie: od jakiej kwoty zacząć? Jeśli chcemy rozpocząć rozgrywkę od razu, zdecydujmy się na taką kwotę, której strata nie nadszarpie znacznie naszego budżetu domowego. Jest to bardzo istotne, gdyż inwestując duże kwoty bez koniecznej wiedzy, możemy je łatwo stracić. Jeśli zdobędziemy już potrzebną wiedzę i zaczniemy sprawnie poruszać się po giełdowym parkiecie, możemy wtedy spróbować inwestować większe kwoty, tak by potencjalny zysk również był znacznie większy.