Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/odreki/domains/odreki.pl/public_html/libraries/adodb5/drivers/adodb-mysql.inc.php on line 458
Konto maklerskie – dla kogo?

Konto maklerskie – dla kogo?

Konto maklerskie – dla kogo?

Czym jest konto maklerskie i dla kogo jest przeznaczone? Czy aby zacząć grę na giełdzie, trzeba je koniecznie założyć? Na te oraz inne pytania odpowiadamy poniżej.

Czym jest konto maklerskie?

Konto maklerskie jest usługą oferowaną przez różnego rodzaju instytucje finansowe (banki, domy maklerskie), która polega na umożliwieniu klientowi gromadzenia i przechowywania papierów wartościowych oraz innych instrumentów finansowych w strukturach danej instytucji. Konto maklerskie umożliwia również nabywanie, zbywanie i posiadanie akcji spółek dopuszczonych do obrotu giełdowego. Jest więc nieodzownym warunkiem gry na giełdzie.


Kto może założyć konto maklerskie?

Każda osoba indywidualna lub prawna, która ukończyła 18. rok życia, posiada aktualny dokument tożsamości oraz NIP.


Czy warto założyć konto maklerskie?

Założenie konta maklerskiego jest pierwszym krokiem na drodze do giełdowego sukcesu. Nie jest jednak ważne, w ramach którego podmiotu takie konto założymy. Będzie ono bowiem wyłącznie poręcznym narzędziem w przeprowadzaniu giełdowych operacji. Jeśli nie udzielimy pełnomocnictwa w rozporządzaniu swoimi funduszami żadnemu maklerowi, decyzje dotyczące poszczególnych posunięć będziemy podejmowali samodzielnie – konto maklerskie nie może zadecydować tutaj o sukcesie bądź niepowodzeniu.


Zanim założysz własne konto…

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z giełdą, powinieneś wiedzieć, że niesie ona ze sobą pewne ryzyko. Początkujący inwestorzy niejednokrotnie popełniają katastrofalne błędy, których potem nie da się już naprawić. W trosce o dobro swoich klientów instytucje umożliwiające założenie konta maklerskiego zobowiązują tych pierwszych do wypełnienia specjalnej ankiety, która pozwala ocenić, czy klient posiada wystarczającą wiedzę na temat przeprowadzania operacji giełdowych, a także mechanizmów rządzących rynkiem finansowym. Inwestowanie w papiery wartościowe nie należy do rzeczy najłatwiejszych, toteż przezorność banków oraz domów maklerskich nie jest niczym dziwnym. Należy jednak z naciskiem podkreślić, że wyniki ankiety nie mają żadnego wpływu na możliwość otwarcia konta maklerskiego. Służą jedynie interesom klienta – jeśli wykażą jego niekompetencję, być może zastanowi się on nad zasadnością swojej decyzji i zrezygnuje. Wybór zależy wyłącznie od niego.