Doradcom inwestycyjnym nie zostaje się z marszu. Jest to zawód elitarny i regulowany. Najwięksi gracze finansowi korzystają z usług profesjonalnych doradców inwestycyjnych. Czym różni się doradca inwestycyjny od finansowego? Jak zostać doradcą inwestycyjnym?
Doradca z licencją
Zawód doradcy inwestycyjnego jest regulowany prawnie. Każdy, kto chciałby objąć jego stanowisko musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych i korzystać z pełni praw publicznych, a także zdać egzamin, który organizuje Komisja Nadzoru Finansowego. Poza tym kandydat na doradcę inwestycyjnego nie może być skazany pełnomocnym wyrokiem sądowym m.in. za przestępstwo skarbowe, przeciwko mieniu czy obrotowi papierami wartościowymi. W drodze do kariery doradcy niezbędne jest też odpowiednie wykształcenie kierunkowe z dziedziny ekonomii i finansów. Te niemałe wymogi czynią jednak z doradców inwestycyjnych kompetentnych ekspertów, którym możemy powierzyć nasze aktywa i przyszłość finansową. Doradca inwestycyjny nie każdemu z nas jednak wskaże kierunek zarządzania finansami.
Wsparcie doradcy inwestycyjnego
Z uwagi na wysokie wymogi formalne, m.in. kilkustopniowy egzamin, oraz olbrzymią odpowiedzialność, zawód doradcy inwestycyjnego pełni ograniczona liczba osób. Są to profesjonaliści, którzy doradzają klientom w zakresie zarządzania portfelem aktywów i instrumentami finansowymi. Pracują dla firm lub w ich strukturach oraz wspierają decyzje klientów indywidualnych. Ich doradztwo wiążę się z operowaniem dużymi kwotami. Przyjmuje się więc, że z usług doradcy inwestycyjnego korzystają osoby i spółki posiadające odpowiednio wysoki kapitał. Z doradcą inwestycyjnym współpracują najzamożniejsi, zyskują oni bowiem pewność, że ich majątek jest w dobrych rękach, o czym świadczy m.in. licencja wydawana przez KNF.
Oprócz doradców inwestycyjnych, na rynku działają również doradcy finansowi. Większość klientów banków i innych instytucji finansowych może współpracować z ekspertami tego typu. Ich zadaniem jest analiza sytuacji finansowej klienta i dobór produktów finansowych odpowiadających jego potrzebom i celom (np. kredytów i pożyczek). Doradca inwestycyjny to w praktyce także sprzedawca, a zawód ten nie jest w żaden sposób regulowany.