Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/odreki/domains/odreki.pl/public_html/libraries/adodb5/drivers/adodb-mysql.inc.php on line 458
Jak odstąpić od umowy o kredyt konsumencki?

Jak odstąpić od umowy o kredyt konsumencki?

Jak odstąpić od umowy o kredyt konsumencki?

Zaciągnąłeś kredyt konsumencki i chciałbyś odstąpić od umowy? Masz taką możliwość.

Każdy kredytobiorca, który zawarł z bankiem umowę o kredyt konsumencki, może od niej odstąpić niezależnie od przyczyny. Zapewnia mu to ustawa o kredycie konsumenckim z 12 maja 2011 r. Dlatego jeśli z jakichś powodów zmieniłeś zdanie i nie chcesz korzystać z usług danej instytucji finansowej, w każdej chwili możesz się wycofać.
 

Zanim odstąpisz od umowy

Zanim jednak podejmiesz jakiekolwiek kroki mające na celu odstąpienie od umowy, sprawdź, czy dokument, który podpisałeś, istotnie dotyczy kredytu konsumenckiego. Bo ustawa z 12 maja 2011 r. obejmuje jedynie kredyty konsumenckie; inne rodzaje kredytów podlegają odmiennym regulacjom prawnym.

Zdefiniujmy więc umowę o kredyt konsumencki. Jest to umowa o kredyt z wysokością kapitału nieprzekraczającą 255.550,00 zł, który kredytodawca w ramach świadczonych przez siebie usług udziela konsumentowi (czyli osobie fizycznej, która bierze kredyt w celach niezwiązanych bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową). W świetle tej definicji jako kredyty konsumenckie można też potraktować tak popularne w ostatnich czasach „chwilówki”, tzn. szybkie pożyczki gotówkowe, dostępne zwłaszcza w internecie, a także kredyty wiązane oraz odnawialne.
 

Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby zrezygnować z kredytu konsumenckiego, powinieneś złożyć stosowne oświadczenie woli (na piśmie). Masz na to czas przez maksymalnie 2 tygodnie od chwili podpisania umowy. Nie musisz podawać żadnych przyczyn uzasadniających Twoją decyzję – takie prawo Ci przysługuje, więc z niego korzystasz. Odstąpienie od umowy nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami, dlatego nie musisz się obawiać, że ta decyzja uszczupli Twój budżet (wyjątkiem są ewentualne odsetki kapitałowe oraz opłaty notarialne).

Jeśli umowa nie zawiera wszystkich niezbędnych z punktu widzenia przepisów prawnych elementów, termin automatycznie ulega wydłużeniu – wtedy obowiązują 2 tygodnie następujące po naniesieniu i zatwierdzeniu przez kredytodawcę stosownych poprawek w dokumencie.

Oświadczenie woli zaleca się wysłać listem poleconym, aby mieć pewność, że przesyłka trafi w powołane ręce.