Jak sprawdzić oprocentowanie kredytów hipotecznych?

Jak sprawdzić oprocentowanie kredytów hipotecznych?

Stało się, decyzja podjęta – bierzemy kredyt hipoteczny! To poważna decyzja, ponieważ rata kredytowa będzie towarzyszyć nam przez wiele, wiele lat.

Przed podpisaniem umowy kredytowej musimy wiedzieć, ile będzie wynosiła nasza comiesięczna rata i ile dokładnie wynosi oprocentowanie kredytów hipotecznych.

 

WIBOR, LIBOR, marża – jak to ogarnąć?

Na faktyczną wysokość raty kredytu hipotecznego wpływa kilka współczynników. Niektóre z nich (WIBOR, LIBOR, EULIBOR) nie są zależne od banku. Te wskaźniki oznaczają wysokość stopy procentowej i są dla banku punktem odniesienia. To od nich zależy oprocentowanie kredytów hipotecznych. I tak WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) - oznacza wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. LIBOR – na międzynarodowym, a EULIBOR – na europejskim. Nie możemy negocjować oprocentowania wynikającego z tych wskaźników. Analizując różne oferty banków, musimy zwracać uwagę głównie na wysokość marży, którą narzuca nam bank. Zresztą – tylko wysokość marży możemy negocjować podczas podpisywania umowy kredytowej. A ta może być różna w zależności od banku, od wysokości naszego wkładu własnego, od celu kredytu, od waluty, w której brany jest kredyt oraz od wiarygodności klienta. Co ważne – marża zasadniczo nie powinna się zmienić przez cały okres kredytowania, a jej dokładna wysokość jest określona w umowie. Warto pamiętać, żeby przy wyliczaniu wysokości oprocentowania zawsze brać pod uwagę wszystkie wskaźniki.

 

Jak to policzyć? Kredyt hipoteczny - kalkulator

Aby dokładnie ustalić, ile wynosi oprocentowanie kredytów hipotecznych, musimy skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy lub zrobić własne porównanie za pomocą internetowych porównywarek i kalkulatorów. Kiedy wybieramy dla siebie kredyt hipoteczny, kalkulator obliczy nam dokładnie nie tylko oprocentowanie wg. wskaźników, ale także marżę, ubezpieczenie i inne opłaty dodatkowe. Żeby znaleźć takie narzędzie, wystarczy wpisać w dowolną wyszukiwarkę hasło „kredyt hipoteczny kalkulator” lub „kalkulator kredytu hipotecznego” i znajdziemy to, czego potrzebujemy.