Kalkulator kredytu mieszkaniowego a symulacja spłaty

Kalkulator kredytu mieszkaniowego a symulacja spłaty

Przed zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego wiele osób decyduje się na skorzystanie z takich narzędzi jak kalkulator kredytu mieszkaniowego lub symulacja kredytu. Czym różnią się te dwa narzędzia i czy któreś z nich jest lepsze od drugiego?

Wyliczanie kredytu

O ile kalkulator kredytu mieszkaniowego pozwala zapoznać się z ofertami różnych banków, o tyle symulacja kredytu służy do obliczania maksymalnej kwoty kredytu mieszkaniowego oraz sporządzania planu spłaty rat wraz z podziałem na część odsetkową i kapitałową raty. Może nam się ona przydać wówczas, gdy zaciągnęliśmy już kredyt i zastanawiamy się, w jaki sposób go spłacić i jak wysokie odsetki będą doliczone do rat.

Kalkulator kredytu mieszkaniowego przydaje się w sytuacji, gdy na kredyt się jeszcze nie zdecydowaliśmy. Do kalkulatora wprowadzamy podstawowe dane: przeznaczenie kredytu, wysokość prowizji oraz oprocentowana, okres kredytowania oraz rodzaj rat (mogą być stałe bądź malejące). Po podaniu tych danych kalkulator kredytu hipotecznego sprawdzi dostępne w sieci oferty banków i wyświetli je w przeglądarce.

Czy któreś z tych narzędzi (symulacja kredytu lub kalkulator kredytu mieszkaniowego) jest lepsze? Otóż nie. Każde z tych narzędzi służy do czego innego. Tak więc nie da się określić, czy któreś będzie lepsze. Skorzystamy z jednego w momencie, w którym kredyt już mamy, a z drugiego, kiedy jeszcze nie wiemy, jaki kredyt chcemy wziąć i w jakim banku.

 

Nowe technologie z pomocą

Nowe technologie bardzo ułatwiają korzystanie z usług bankowych. Kalkulatory czy symulacje pozwalają zaoszczędzić czas. Zawsze należy dokładnie zapoznawać się z ofertami kredytów, tak aby wybrać jak najkorzystniejszą.