Karta kredytowa – w jakich sytuacjach warto ją założyć?

Karta kredytowa – w jakich sytuacjach warto ją założyć?

Karta kredytowa jest dużym udogodnieniem, które ma bardzo wiele zalet. W wielu sytuacjach może okazać się niezwykle pomocna, zwłaszcza przy nieprzewidzianych wydatkach. Musimy jednak pamiętać, że karty kredytowe potrafią również przysporzyć wielu problemów, jeśli korzystamy z nich bez pomyślunku.

Jak to działa?

Karta kredytowa to produkt finansowy, który pozwala nam korzystać z dodatkowych pieniędzy. Bank tworzy osobny rachunek, do którego przypisana jest karta, i na którym znajdują się środki przeznaczone do dyspozycji klienta. Jest to wygodna forma kredytu, a jego największą zaletą jest fakt, iż przez długi okres (z reguły przez pięćdziesiąt kilka dni) żadne odsetki nie są naliczane. Możemy korzystać z dodatkowych pieniędzy i kompletnie nic za to nie zapłacimy, o ile oczywiście karta kredytowa zostanie spłacona w terminie. Przy podpisywaniu umowy o kartę wybieramy również dzień spłaty i wyznaczamy limit, jaki chcemy otrzymać. Oczywiście o przyznaniu limitu decyduje bank, ale jeśli nie wnioskowaliśmy o jakieś absurdalnie wysokie kwoty, powinniśmy otrzymać taki limit, o jaki się ubiegaliśmy. Karty kredytowe mają to do siebie, że bardzo łatwo się ich używa. Wydajemy nie swoje pieniądze, robimy to za darmo, bo przecież na pewno spłacimy zadłużenie w terminie. Może się to okazać prostą drogą do kłopotów finansowych. Warto o tym pamiętać.

 

Dla kogo?

Karty kredytowe są dobrym udogodnieniem dla osób rozsądnych, które potrafią zarządzać swoimi pieniędzmi. Jeśli nie jesteśmy zanadto rozrzutni i umiemy się kontrolować, karta kredytowa może być dla nas doskonałym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak, że zawsze należy spłacać ją w terminie. Jeśli o to zadbamy, wszystko będzie w porządku, a my zyskamy dodatkowe fundusze, które z całą pewnością się nam przydadzą.