Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/odreki/domains/odreki.pl/public_html/libraries/adodb5/drivers/adodb-mysql.inc.php on line 458
Karta kredytowa za granicą - jak korzystać?

Karta kredytowa za granicą - jak korzystać?

Karta kredytowa za granicą - jak korzystać?

Wybierając się za granicę - czy to w celach biznesowych, czy na wakacje - niekoniecznie chcemy brać ze sobą plik banknotów. Karta kredytowa jest wygodniejsza oraz bezpieczniejsza. Należy jednak pamiętać o tym, że wiąże się ona z pewnymi kosztami. Poniżej wyjaśniamy, jak korzystać z karty za granicą.

Co trzeba wiedzieć?

Gdy dokonujemy płatności bezgotówkowej lub wypłacamy pieniądze z bankomatu za granicą, to transakcja realizowana jest w walucie kraju, w którym została wykonana. Natomiast na rachunku jest ona księgowana w walucie kraju, na terenie którego została wykonana. By mogła być ona w pełni sfinalizowana, musi nastąpić przewalutowanie, za które banki pobierają prowizję. W większości przypadków wynoszą one 5% od przelewanej kwoty i wydawać by się mogło, że nie jest to duża opłata. To tylko pozory. Wyobraźmy sobie, że podczas dwutygodniowego pobytu za granicą kilkukrotnie wypłacimy pieniądze z bankomatu i dokonamy paru płatności bezgotówkowych. Za każdym razem przez bank pobierana będzie opłata. Całkowity koszt za przeprowadzenie tych wszystkich operacji może być naprawdę wysoki. Jeżeli wybieramy się do kraju, który znajduje się w strefie euro, nastąpi tylko jedno przewalutowanie. Sytuacja wygląda o wiele gorzej, jeżeli wyjeżdżamy do kraju, który nie jest w tej strefie, np. do Ukrainy. W tym przypadku nasza gotówka zostanie dwukrotnie przewalutowana. Za każdym razem za ten proces zostanie pobrana prowizja.

 

Jak korzystać z karty kredytowej za granicą?

Biorąc pod uwagę wszystkie koszty związane z kartą kredytową, można by pomyśleć, że jest to całkowicie nieopłacalny interes. Prawda jest jednak taka, że jeżeli będziemy z głową korzystać z tego środka płatniczego, to nie mamy się o co martwić. Mamy przed sobą dwie możliwości. Pierwszą z nich jest racjonalne korzystanie z karty kredytowej. Rozumieć przez to należy, że nie można każdego dnia dokonywać płatności kartą lub wypłacać gotówki. Najlepszym rozwiązaniem jest założenie dodatkowego konta walutowego. Dzięki temu unikniemy pobrania prowizji przez bank z tytułu przewalutowania. Nadmiar gotówki można wypłacić z konta po powrocie do Polski. Drugą możliwością jest jak najrzadsze korzystanie z bankomatów oraz unikanie płatności bezgotówkowych. Warto jest więc wypłacić taką ilość gotówki, by starczyła nam ona na kilka dni. Jeżeli każdego dnia będziemy wpłacać pieniądze w innej walucie niż nasza, to po powrocie do domu wyciąg z naszego konta bardzo mocno nas przerazi.

 

Podsumowanie

Nieumiejętne korzystanie z karty kredytowej za granicą może skutkować naliczeniem dodatkowych, niemałych kosztów, które związane są z przewalutowaniem. Przed podróżą do innego kraju warto dokładnie zaplanować sobie to, w jaki sposób będziemy korzystać z karty. Liczbę płatności bezgotówkowych oraz wizyty w bankomatach ograniczmy do minimum. Ciekawym rozwiązaniem jest założenie dodatkowego konta walutowego, dzięki któremu unikniemy opłat za przewalutowanie. Warto zapoznać się z ofertą banków, ponieważ opłaty mogą się znacząco różnić (sprawdź najlepsze karty kredytowe na: https://direct.money.pl/kartykredytowe/).