Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/odreki/domains/odreki.pl/public_html/libraries/adodb5/drivers/adodb-mysql.inc.php on line 458
Kredyt a pożyczka – czym się od siebie różnią?

Kredyt a pożyczka – czym się od siebie różnią?

Kredyt a pożyczka – czym się od siebie różnią?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z pomocy banków lub innych instytucji finansowych. Nie jest to powodem do wstydu. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z tego rozwiązania, warto wiedzieć, czym różni się kredyt a pożyczka.

Kredyt a pożyczka

Kredyt pożyczka, kredyt pożyczka” — słychać te słowa co chwilę, w telewizji i w radiu. Banki i inne instytucje finansowe starają się nakłonić nas do wzięcia takich zobowiązań. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy, jakie są różnice pomiędzy nimi. Często też terminy kredyt pożyczka używane są zamiennie. Kredyt a pożyczka to jednak spora różnica.

W przypadku kredytu bank, skok czy inna instytucja tego typu decyduje się oddać w nasze ręce część pieniędzy, które do niej należą. To znaczy, że pieniądze, które otrzymamy w ramach kredytu, tak naprawdę nie należą do nas. My natomiast jako kredytobiorcy zobowiązujemy się do regularnej spłaty tego zadłużenia. Przy zaciąganiu kredytu sporządzana jest umowa pisemna pomiędzy instytucją finansową a kredytobiorcą. Ponadto ustalana jest nasza zdolność kredytowa i może zdarzyć się tak, że wnioskując o kredyt w wysokości 15 tysięcy złotych, bank będzie w stanie przyznać nam jedynie 7 tysięcy ze względu na naszą zdolność kredytową.

Jeśli chodzi o pożyczkę, mamy tutaj nieco więcej swobody. Umowa, regularne spłaty, prowizje, oprocentowanie, zdolność kredytowa – to jest kredyt pożyczka natomiast nie musi zawierać w sobie żadnego z tych elementów. Co więcej, pożyczki może nam udzielić właściwie każdy, nie tylko bank czy SKOK. Nie musimy sporządzać umowy (chociaż jest to zalecane w przypadku pożyczek na kwotę większą niż 500 zł), nie ma określonego terminu spłaty i niekoniecznie będzie trzeba zapłacić prowizję.

 

Co lepsze?

Nie da się określić, czy bardziej opłaca się brać kredyt czy pożyczkę. Wszystko zależy od wielu czynników. Wiele osób będzie preferować kredyt, gdzie wszystko jest sformalizowane oraz są jasne zasady spłaty oraz terminy. Inni natomiast stwierdzą, że „do kitu ten kredyt a pożyczka to jest coś dla mnie”. Pamiętajcie, że zanim zaciągniecie jakieś zobowiązanie, warto dokładnie zapoznać się z warunkami umowy oraz być pewnym, że nie pogrążamy się w spirali długów.