Kredyt odnawialny – na czym polega?

Kredyt odnawialny – na czym polega?

Często myli się dwa pojęcia – kredyt odnawialny i debet. Tymczasem są to dwa całkowicie odrębne finansowe produkty. Choć mają podobne zadanie. Pomówmy dzisiaj na temat tego, jakie mocne i słabsze strony ma kredyt odnawialny.

Co przemawia na korzyść?

Najważniejszy plus to odnawialny charakter. Czyli inaczej mówiąc – opcja wielokrotnego wykorzystania, i to bez konieczności podpisywania kolejnych kredytowych umów. Dzięki temu mamy do czynienia z oszczędnością czasu. Odpada bowiem aspekt każdorazowej kontroli zdolności kredytowej. A to, jak wiadomo, czasem trwa nawet kilka dni roboczych, więc jeśli komuś zależy na czasie, mamy już do czynienia z pewnym ryzykiem. Odnawialność działa tak, że wykorzystujemy część limitu, a każda z kolejnych wpłat na naszym koncie zmniejszy poziom zadłużenia. Ponadto zwiększy dostępny w ramach limitu kredyt do wykorzystania.

 

Na co trzeba uważać?

Taki kredyt ma pewne niedociągnięcia. By korzystać z niego w pełni swobodnie, warto poznać też kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Na przyznanie takiego kredytu odnawialnego mogą liczyć z reguły jedynie osoby, które mają bardzo dobrą historię rachunku osobistego. Czyli - regularne wpływy na rachunek konta, brak innych zadłużeń. Jeśli jakieś dochody są księgowane w nieregularny sposób, będziemy mieli do czynienia ze spadkiem wiarygodności. Poza tym – wysokość dochodów bezpośrednio przekłada się na fakt, jaki kredyt odnawialny będziemy mogli otrzymać.

Mówiąc krótko – to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które zarządzają swoimi finansami w sposób świadomy, bez narażania się na pokusy kompulsywnego zakupowego szaleństwa i niekontrolowanego wydawania pieniędzy. W takim wypadku nie ma mowy o tym, by sensownie i bez zagrożeń korzystać z przyznanego kredytu odnawialnego. Takie kredyty ma w swojej ofercie wiele banków. Wykorzystując porównywarki i robiąc research internetowy, będziemy w stanie szybko i w prosty sposób znaleźć dobrze dopasowane do naszych potrzeb rozwiązanie.