Kredyt pod hipotekę: co warto wiedzieć?

Kredyt pod hipotekę: co warto wiedzieć?

Każdy z chciałby mieć własne, wymarzone cztery kąty. Niestety, realia dzisiejszego rynku nieruchomości są takie, że aby kupić sobie wymarzony dom czy mieszkanie, musimy zaciągnąć kredyt pod hipotekę. Ponieważ hipoteka to zobowiązanie na kilkadziesiąt lat, trzeba wybrać ją z największą starannością.

Od czego zacząć?

Zanim podejmiemy decyzję o wzięciu kredytu mieszkaniowego, warto przemyśleć sobie wszelkie możliwe opcje i możliwości. Musimy już na starcie wiedzieć, czym dysponujemy: czy możemy wpłacić wkład własny i w jakiej wysokości. Czy jesteśmy stabilnie zatrudnieni, a nasze zarobki wystarczą na spłatę raty kredytu. Jakiej wysokości ratę gotowi jesteśmy płacić. Kiedy to wszystko ustalimy, powinniśmy zrobić pierwsze rozpoznanie rynku kredytów hipotecznych. Spytajmy o doświadczenia bliskich, którzy brali kredyt pod hipotekę, poszperajmy w Internecie. Znajdźmy dokładny kredyt kalkulator i wiarygodną porównywarkę.

 

Kalkulator, kredyt hipoteczny, marża, odsetki- jak się nie zgubić?

Wybraliśmy już kilka interesujących nas ofert. Jeśli czujemy się na siłach, można próbować wybrać kredyt pod hipotekę samemu. Po pierwsze, trzeba wyliczyć dokładne koszty kredytu. Koszty te to nie tylko odsetki, które zresztą same w sobie nie są zależne od banku, lecz od wysokości stopy procentowej. Nas interesują takie czynniki jak marża banku, dodatkowe ubezpieczenie kredytu, opłata za wycenę nieruchomości, ewentualna opłata za wcześniejsza spłatę oraz inne opłaty dodatkowe, które może nałożyć na nas bank. Żeby się w tym nie zgubić, musimy skorzystać z ogólnodostępnych w sieci narzędzi. Wystarczy w wyszukiwarkę internetową wpisać hasło „kalkulator kredyt hipoteczny” lub „kredyt kalkulator”. Takie narzędzia pomogą nam dokładnie obliczyć, ile finalnie zapłacimy bankowi. Kredyt kalkulator obliczy za nas wysokość wszystkich opłat dodatkowych i w pewnym stopniu może zastąpić profesjonalnego doradcę kredytowego.

Kiedy opanujemy kalkulator, kredyt hipoteczny będzie w zasięgu naszej ręki. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy wybraliśmy odpowiednio, zawsze możemy się udać do wyspecjalizowanego doradcy kredytowego.