Kredyt refinansowy a kredyt konsolidacyjny – różnice

Kredyt refinansowy a kredyt konsolidacyjny – różnice

Rynek usług finansowych oferuje dzisiaj coraz więcej rozwiązań, stanowiących alternatywę dla kredytowych produktów, rozumianych w ujęciu tradycyjnym. Coraz większą popularnością cieszy się kredyt refinansowy, po który sięga coraz więcej osób.

Przedstawia się go często jako rozwiązanie skutecznie wspomagające w sytuacji wysokich zobowiązań kredytowych. Konkretnie, ich miesięcznych rat. Równocześnie występuje też kredyt konsolidacyjny, który umożliwia skondensowanie należności tytułem rat, w jedną niższą ratę miesięczną dla danego zobowiązania.

Różnica między tymi kredytami jest następująca – kredyt konsolidacyjny pozwala na skumulowanie kilku kredytów w jedną wspólną ratę dla wszystkich zobowiązań, przy czym nie ma znaczenia, w ilu bankach zostały tak naprawdę zaciągnięte. Z kolei kredyt refinansowy opiera się na nieco innym założeniu. Tak naprawdę jest to przeniesienie zobowiązania kredytobiorcy z jednego, macierzystego banku, do innego. Równocześnie zostaje zachowany cel zobowiązania — kredytowy. Co to znaczy? Mniej więcej tyle, że inaczej niż w przypadku kredytu konsolidacyjnego, nie występuje tu możliwość uregulowania zobowiązań wobec kilku banków.

 

Jak znaleźć takie kredyty?

W obu przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porównywarek. Dzięki temu mamy do czynienia z bardzo szybkim i rzetelnym pozyskiwaniem informacji, co z kolei będzie się wiązało z bardzo krótkim i relatywnie szybkim okresem pozyskania najważniejszych informacji. A w konsekwencji — wybrania najlepszej oferty dla kredytu. Ważne jest to, by zapoznać się z kilkoma źródłami i przede wszystkim zwracać uwagę na wszelkie opłaty związane z takim kredytem. Jeśli chodzi o pobranie kredytu konsolidacyjnego, ważne jest jedno. Trzeba liczyć się z wydłużeniem okresu spłaty kredytu. Niestety. Nie każdy o tym wie, a skoro rata zostaje obniżona, logicznym jest także, że spłata zobowiązań zajmie więcej czasu. Warto mieć to na uwadze, by nie popełnić błędu.