Mniej znane kredyty bankowe: kredyt konsumpcyjny i preferencyjny

Mniej znane kredyty bankowe: kredyt konsumpcyjny i preferencyjny

Najczęstszym rodzajem kredytu, na jaki się decydujemy, jest prosty kredyt gotówkowy lub — w przypadku bardziej znaczących inwestycji w swoją przyszłość — kredyt hipoteczny. Warto również poznać pozostałe rodzaje kredytowania. Niektóre kredyty bankowe są często przez nas pomijane.

Niewiele osób bowiem wie, czym jest kredyt preferencyjny lub kredyt konsumpcyjny. Poniżej postaramy się przybliżyć Państwu oba te pojęcia.

 

Kredyt konsumpcyjny

Tego rodzaju kredyt udzielany jest na konkretny zakup, np. na sprzęt gospodarstwa domowego czy remont. Rozwiązanie jest interesujące, ponieważ warunki, na jakich udzielany jest kredyt konsumpcyjny, są każdorazowo negocjowane z bankiem. Poręczeniem takiego kredytu są dochody wnioskodawcy lub ew. poręczenie osoby trzeciej. To one decydują o tym, o jak wysoki kredyt tego typu mógłbyś się ubiegać.

 

Kredyt preferencyjny

Kredyt preferencyjny jest przeznaczony dla konkretnych grup odbiorców. Udzielany jest na warunkach o wiele bardziej korzystnych niż te dyktowane przez rynek. Preferencja może polegać nie tylko na niskim oprocentowaniu, ale też na przykład na przystępnym rozłożeniu harmonogramu spłat, przyznaniu stosunkowo wysokiej zdolności kredytowej czy zabezpieczenia. Kredyty preferencyjne stymulowane są przez rząd w celu wywołania pewnych zmian w gospodarce. Dobrym przykładem jest program MDM, Mieszkania dla Młodych, dzięki któremu wspierane są młode rodziny, chcące uzyskać niezależność i posiadać własny kąt.

 

Powyższe kredyty nie są przeznaczone dla każdego. Możliwość negocjacji lub korzystne warunki sprawiają jednak, że powinieneś zapoznać się z ofertą banków. Być może uda Ci się uzyskać tego typu kredyty bankowe, a wtedy z pewnością na tym skorzystasz.