Na czym polegają kredyty konsolidacyjne?

Na czym polegają kredyty konsolidacyjne?

eśli toniemy w długach i spłacamy je w kilku bankach jednocześnie, może warto byłoby zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym. Jest to instrument finansowy, dzięki któremu można zażegnać doraźne kłopoty. Kredyty konsolidacyjne oferowane są przez każdy bank, a więc jest w czym wybierać.

Nie należy jednak pokładać bezwzględnej ufności w nośnych hasłach reklamowych, gdyż stanowią one nader często dezinformację. Konsolidacja kredytu ma nam przecież pomóc, a nie zaszkodzić.

 

Na czym to polega?

Kredyty konsolidacyjne są stosunkowo nowymi produktami finansowymi. Ich odrębność w stosunku do innych rodzajów kredytów zasadza się na złączeniu wszystkich dotychczasowych zobowiązań kredytobiorcy w całość, co umożliwia mu spłacanie ich w jednej racie. Konsolidacja kredytu staje się więc kołem ratunkowym dla osób obciążonych wieloma zadłużeniami. Rata ustalona przez bank na pewno będzie niższa niż dotychczasowe raty. Pieniądze z kredytu konsolidacyjnego nie trafiają do kredytobiorcy, lecz od razu do jego wierzycieli, a więc nie zachodzi ryzyko, że wcześniejsze zobowiązania nie zostaną spłacone.

 

Rozwiązanie idealne?

Choć konsolidacja kredytu wydaje się rozwiązaniem idealnym, nie jest jednak darmowa. Bank, jak każde przedsiębiorstwo, chce zarobić na swoim kliencie. Kredyty konsolidacyjne kosztują, pamiętajmy o tym. W zamian za to, że miesięczna rata będzie niższa, wydłużony zostanie okres kredytowania – będziemy dłużej spłacać kredyt, który jest przecież oprocentowany. Koniec końców, wszystkie nasze zobowiązania będą nas kosztować więcej. Jak widzimy, każde dogodne rozwiązanie ma zawsze drugą stronę medalu.