Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/odreki/domains/odreki.pl/public_html/libraries/adodb5/drivers/adodb-mysql.inc.php on line 458
Pożyczka hipoteczna a kredyt gotówkowy - porównanie produktów kredytowych

Pożyczka hipoteczna a kredyt gotówkowy - porównanie produktów kredytowych

Pożyczka hipoteczna a kredyt gotówkowy - porównanie produktów kredytowych

Dla osób potrzebujących gotówki banki przygotowały w swojej ofercie dwa produkty finansowe. Pierwszym z nich jest pożyczka hipoteczna, a drugim kredyt gotówkowy. W poniższym artykule objaśniamy, na czym polega różnica pomiędzy jednym a drugim produktem.

Kredyt gotówkowy – co to jest?

Kredyt gotówkowy zwany jest również pożyczką gotówkową. Charakteryzuje się tym, iż jest to kredyt konsumencki udzielany na dowolny cel. Rozumieć przez to należy, że kredytobiorca może przeznaczyć uzyskane środki finansowe na cokolwiek tylko zechce – sfinansowanie urlopu, kupno produktu, opłacenie usługi lub spłatę innego zobowiązania finansowego. Bank nie ingeruje w to, na co klient wyda pożyczone pieniądze.

 

Kredyt gotówkowy – zdolność kredytowa

Bank, rozpatrując wniosek kredytowy klienta, oblicza jego zdolność kredytową. Oznacza ona zdolność kredytobiorcy do spłaty kredytu (odsetek oraz kapitału) w terminach określonych w umowie. Zbadanie zdolności kredytowej jest obowiązkiem każdego banku. Jest to podstawowy czynnik wpływający na to, czy zostanie udzielona nam pożyczka.

Przy obliczaniu zdolności kredytowej wnioskodawcy pod uwagę brane są następujące elementy:

  • rodzaj umowy pracowniczej, na podstawie której zatrudniony jest kredytobiorca,
  • dochód miesięczny netto,
  • rodzaj rat – równe lub malejące,
  • staż pracy,
  • wiek kredytobiorcy,
  • okres trwania kredytu,
  • miesięczne koszty na utrzymanie,
  • historia kredytowa w BIK,
  • wysokość kwoty kredytu.

Najważniejszymi elementami, które mają bardzo duży wpływ na zdolność kredytową, są: dochód netto, wiek, rodzaj umowy pracowniczej oraz rodzaj rat. Banki najchętniej udzielają kredytu osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas określony. Raty stałe wpływają korzystnie na zdolność kredytową. Osoby niemogące pochwalić się wysokimi zarobkami częściej decydują się właśnie na ten wariant.

 

Wymagane dokumenty

By móc starać się o pożyczkę gotówkową, należy przygotować dwa dokumenty. Pierwszym z nich jest dowód osobisty. Potwierdzi on naszą tożsamość, wiek oraz narodowość. Drugim niezbędnym dokumentem w procesie ubiegania się o kredyt gotówkowy jest zaświadczenie o dochodach.

 

Pożyczka hipoteczna – co to jest?

Pożyczka hipoteczna jest produktem bankowym, skierowanym do osób, które potrzebują gotówki oraz posiadają własną nieruchomość. Może być to działka, dom lub mieszkanie. Głównym zabezpieczeniem banku w tym przypadku jest posiadana hipoteka - i to właśnie odróżnia pożyczkę hipoteczną od kredytu gotówkowego. Pożyczkobiorca swoją nieruchomość oddaje w zastaw na rzecz gotówki, którą, jak w przypadku pożyczki gotówkowej, może przeznaczyć na dowolny cel.

W razie wystąpienia sytuacji kryzysowej, kiedy klient nie będzie w stanie spłacać swojego zadłużenia, pożyczkodawca (bank) może dochodzić swoich należności poprzez przejęcie praw własności do nieruchomości pożyczkobiorcy.

W stosunku do kredytu gotówkowego to rozwiązanie jest o wiele tańsze. W skład kosztu pożyczki hipotecznej wchodzi oprocentowanie nominalne, prowizja za jej udzielenie oraz dodatkowe ubezpieczenia, których wykupienie może być od nas wymagane.

Zaletą pożyczki hipotecznej jest to, że pożyczkobiorca może starać się o wiele większą kwotę niż w przypadku pożyczki gotówkowej. Bierze się to z tego, że głównym zabezpieczeniem dla banku jest nieruchomość klienta.

 

Podsumowanie

Pieniądze pozyskane w ramach pożyczki gotówkowej, jak i hipotecznej mogą być przeznaczone na dowolnie wybrany przez pożyczkobiorcę cel. Jeśli posiadasz własną nieruchomość, zdecydowanie lepszą opcją będzie pożyczka hipoteczna. Jest o wiele tańsza i pozwala starać się o większą kwotę.