Pożyczka hipoteczna czy kredyt gotówkowy - co jest bardziej korzystne?

Pożyczka hipoteczna czy kredyt gotówkowy - co jest bardziej korzystne?

Nazwy produktów bankowych bywają mylone, np. kredyt hipoteczny z pożyczką hipoteczną. Są one czymś innym, a ich nazw nie powinno się stosować zamiennie. Pożyczka hipoteczna ma dużo wspólnego z kredytem gotówkowym - co jest bardziej korzystne?

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny

Wspólnym mianownikiem pożyczki hipotecznej i kredytu hipotecznego jest termin hipoteki. Zarówno przy jednym produkcie, jak przy drugim hipoteka musi zostać ustanowiona. Z tą tylko różnicą, że biorąc kredyt hipoteczny na mieszkanie, ustanawiamy hipotekę na mieszkaniu, którego koszt pokrywamy kredytem hipotecznym. Pożyczka hipoteczna jest czymś odwrotnym, gdyż hipotekę ustanawiamy na posiadanym już przez nas mieszkaniu, a pieniądze z kredytu wykorzystujemy na dowolny cel.

 

Zalety pożyczki hipotecznej

Największą zaletą pożyczki hipotecznej jest dowolność dysponowania środkami. Ponadto oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest dużo niższe niż oprocentowanie kredytu gotówkowego, a wiąże się to z tym, że bank ma tu zabezpieczenie w postaci nieruchomości, co pozwala mu obniżyć marżę, gdyż ryzyko kredytowe jest wówczas o wiele mniejsze. Nie bez znaczenia jest również dłuższy okres kredytowania (sięgający nawet kilkunastu lat), a także wyższe sumy, jakie możemy uzyskać od banku.

Dużym minusem pożyczki hipotecznej jest spora liczba formalności, które trzeba załatwić przed złożeniem wniosku. W grę wchodzi tutaj wycena domu, ocena zdolności kredytowej klienta czy wpis hipoteki w księdze wieczystej. Pamiętajmy również, że niespłacanie pożyczki hipotecznej może skończyć się utratą nieruchomości.

 

Zalety kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy, podobnie jak pożyczkę hipoteczną, otrzymamy na dowolny cel. Jego oprocentowanie jest wyższe niż pożyczki hipotecznej, gdyż nie daje on żadnego zabezpieczenia. Okres kredytowania kredytu hipotecznego będzie z pewnością krótszy niż pożyczki hipotecznej, a sumy, które możemy uzyskać, są niższe. Kredyt gotówkowy ma jednak jedną bardzo istotną zaletę: możemy go otrzymać nawet w ciągu kilku minut od złożenia wniosku. Poza tym formalności związane z jego zaciągnięciem są znikome; często wystarczy jedynie dowód i oświadczenie o dochodach.

Obie propozycje bardzo się od siebie różnią, mają zarówno wady, jak i zalety. Nie ma jednak rozwiązań idealnych. Pożyczka hipoteczna, mimo że jest tania, wiąże się z wieloma formalnościami; nie otrzymamy jej od razu, a niespłacanie zobowiązań może grozić utratą dachu nad głową (więcej o pożyczkach hipotecznych znajdziesz tutaj). Kredyt gotówkowy, mimo że droższy, to jednak pozwala szybko uzyskać gotówkę; nie jest poza tym tak ryzykownym życiowo posunięciem jak pożyczka hipoteczna. Dlatego przed wyborem odpowiedniego produktu powinniśmy dokładnie przeanalizować naszą sytuację finansową, aby dowiedzieć się, która z opcji będzie dla nas bardziej atrakcyjna.