Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/odreki/domains/odreki.pl/public_html/libraries/adodb5/drivers/adodb-mysql.inc.php on line 458
Pożyczka hipoteczna – czym się różni od kredytu?

Pożyczka hipoteczna – czym się różni od kredytu?

Pożyczka hipoteczna – czym się różni od kredytu?

Tak, te dwa produkty finansowe różnią się od siebie. W potocznej mowie często używamy wyrażeń „pożyczka” i „kredyt” jako zamienników – nic więc dziwnego, ze pojęcia te są ze sobą mylone. Są to jednak dwie zupełnie różne rzeczy, kierowane do innych klientów. Czym się różnią?

Podstawowa różnica

Tak jak zostało to już powiedziane: pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny absolutnie nie są tym samym. Różnice między jednym a drugim produktem zaczynają się już od samego potencjalnego klienta. Pożyczka hipoteczna kierowana jest do tych klientów, którzy w chwili podpisania umowy o podjęcie pożyczki są właścicielami jakiejś nieruchomości. Uzyskane od banku pieniądze mogą spożytkować na dowolny cel. Własność w postaci nieruchomości ma być w tym przypadku rodzajem zabezpieczenia dla banku. Co się zaś tyczy kredytu hipotecznego, to ubiegają się o niego klienci, którzy dopiero planują zakup nieruchomości i właśnie na ten cel są im potrzebne środki. Ważne i konieczne do zaznaczenia w tych rozważaniach jest to, że bank musi poznać dokładny cel podjęcia kredytu hipotecznego – nie może on też być w żaden sposób zmieniony po otrzymaniu środków od banku.

 

Ile będzie cię to kosztować?

W kwestii kosztów pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny różnią się właściwie pod każdym względem. Pierwsza różnica dotyczy oprocentowania, które w przypadku pożyczki jest znacznie niższe. Ponadto odmienny jest też typ oprocentowania – dla pożyczki zmienny, dla kredytu hipotecznego zaś stały. Kolejna różnica dotyczy wysokości podejmowanej sumy, która przy podpisywaniu umowy o pożyczkę jest znacznie większa niż ta, którą klient uzyskuje w ramach kredytu. Oczywiście konkretna suma zależy od indywidualnej zdolności kredytowej.

 

Dopełnianie formalności

W obu przypadkach trzeba przygotować się na mnóstwo dokumentów – przeprowadzanie dużej ilości papierkowej roboty jest standardową procedurą dla każdej umowy, nie tylko tej podpisywanej z bankiem. Oprócz sprawdzania zdolności kredytowej w przypadku podejmowania pożyczki hipotecznej bank jest również zobowiązany sprawdzić szereg dokumentów związanych z posiadaną nieruchomością, w tym akt notarialny, wycenę nieruchomości czy odpis z księgi wieczystej (z czym wiążą się zresztą dodatkowe koszty).

 

Zanim podejmiesz decyzję

Nawet jeśli jesteś zdecydowany na któryś z powyższych produktów bankowych, nie podejmuj ostatecznej decyzji, dopóki nie poznasz lepiej rynku. Przeanalizuj dogłębnie swoją sytuację, trzykrotnie zastanów się, która z powyższych opcji rzeczywiście poprawi twoją sytuację finansową. Zapoznaj się z historiami podobnych przypadków i pomyśl, który z banków ma dla ciebie najlepszą ofertę. Szukaj miejsc, w których jasno zostały przedstawione wszystkie kwestie związane z nawiązaniem z bankiem współpracy. Pożyczki hipoteczne w Direct.Money.pl zostały porównane, abyś bez większego wysiłku był w stanie określić, która z nich będzie najlepszym dla ciebie wyborem.