Planujesz zaciągnąć pożyczkę, ale jeszcze nie zdecydowałeś się, z jakich usług skorzystać? Chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat pożyczek? Przygotowaliśmy porównanie, które z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości.
Pożyczka pozabankowa
To pożyczki udzielane przez podmioty inne niż bank. Zalicza się do nich zarówno pożyczki krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Opiewają one zazwyczaj na stosunkowo niskie sumy. Charakteryzują się łatwą dostępnością i są bardzo popularne w Polsce.
Pożyczka społecznościowa
Polega na wykonywaniu umów pożyczek między dwiema osobami prywatnymi (choć mogą korzystać z nich również firmy lub organizacje), bez udziału banków i innych instytucji finansowych. Główną rolę odgrywa platforma pośrednicząca, ponieważ daje ona możliwość nawiązania kontaktu i dokonania transakcji między partnerami. Pożyczki tego typu są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W Polsce pojawiły się w 2008 roku, ale nie cieszą się dużym zainteresowaniem.
Zalety pożyczki pozabankowej
Wady pożyczki pozabankowej
Zalety pożyczki społecznościowej
Wady pożyczki społecznościowej
Czym różni się pożyczka społecznościowa od pożyczki pozabankowej?
Pożyczka pozabankowa udzielana jest przez zaufany podmiot, który podlega wielu regulacjom prawnym, dzięki czemu masz pewność, że kwota, którą pożyczasz, trafi na Twoje konto na czas (więcej na ten temat). Masz pewność, że nie zostaniesz oszukany i unikniesz potencjalnych problemów.
W przypadku pożyczki społecznościowej pieniądze pożyczane są od osoby prywatnej. Tak więc nie ma pewności, że osoba, od której pożyczasz pieniądze, jest całkowicie uczciwa - i odwrotnie. Portal pożyczek społecznościowych tylko pośredniczy w transakcjach, ale nie jest pożyczkodawcą.
Co tańsze?
Dużo taniej wychodzi korzystać z portali społecznościowych. Ich koszt wynosi około 3% - 15% wartości pożyczki.
Pożyczki pozabankowe są dość drogie, ponieważ kosztują od 25% do 150% wartości pożyczki. Oczywiście warto skorzystać z porównywarek, które są bezpłatnie dostępne na wielu stronach o tematyce pożyczkowej.
Zarówno pożyczki społecznościowe, jak i pożyczki pozabankowe są dostępne przez internet, więc cechują się podobną dostępnością. Pożyczki społecznościowe są co prawda znacznie tańsze niż pozabankowe, ale niestety nie są one bezpieczne, gdyż nie mamy gwarancji spłaty pożyczonej kwoty. Dodatkowo w transakcjach nie uczestniczą żadne podmioty poza pośrednikiem, więc na dobrą sprawę nawet nie wiemy, z kim zawieramy transakcję. Zanim podejmiemy decyzję, warto zastanowić się, co jest dla nas ważniejsze.