Pożyczki dla zadłużonych. Jak wygląda kredyt bez zdolności kredytowej?

Pożyczki dla zadłużonych. Jak wygląda kredyt bez zdolności kredytowej?

Co zrobić w sytuacji, gdy ugrzęźliśmy nieszczęśliwie w długach i nie jesteśmy w stanie spłacić ciążących na nas zobowiązań? Najczęściej trafiamy wtedy na listy dłużników i jeśli zechcemy wziąć kolejny kredyt lub pożyczkę, będzie to już niemożliwe. Czy istnieją pożyczki dla zadłużonych?

Czy możliwe jest, że dostaniemy jakikolwiek kredyt bez zdolności kredytowej? Jakkolwiek może to przysporzyć nie lada trudności, nie jest jednak niemożliwe. Należy jednak dobrze się zastanowić przed zaciągnięciem kolejnej pożyczki, aby to, co miało uratować nas z opresji, nie dopełniło miary naszych kłopotów.

 

Zdolność kredytowa a BIK i KRD

Aby otrzymać kredyt w jakimkolwiek banku, należy posiadać tak zwaną zdolność kredytową. Kredyt bez zdolności kredytowej nie mieści się w ofercie ani jednego polskiego banku. Warto wiedzieć, że zdolność kredytowa nie jest jakimś mglistym, nieokreślonym pojęciem, które każdy bank interpretuje na swoją modłę. W pismach urzędowych można natknąć się na następującą definicję: „Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie”. Zdolność kredytowa potencjalnego kredytobiorcy poddawana jest precyzyjnej weryfikacji. Na pożyczki bez zdolności kredytowej nie ma więc co liczyć w bankach. Bank w toku analizy kredytowej z całą pewnością sprawdzi historię kredytową wnioskodawcy zarówno w BIKu (Biurze Informacji Kredytowej), jak i w KRD (Krajowym Rejestrze Dłużników); niewykluczone zresztą, że i w innych rejestrach. Jeśli więc jego nazwisko figuruje w którymkolwiek z tych dwu rejestrów, jedynym skutecznym sposobem pozyskania środków pieniężnych będą już tylko pożyczki dla zadłużonych. A więc pożyczki bez BIKu i KRD.

Kredyt bez zdolności kredytowej jest możliwy do otrzymania jedynie w instytucjach pozabankowych. Ściślej rzecz biorąc, nie są to kredyty, a pożyczki bez zdolności kredytowej, gdyż te pierwsze są domeną banków. Pożyczki dla zadłużonych oferowane są przez tak zwane parabanki i otrzymać je może niemal każdy. Część parabanków sprawdza historię kredytową swoich potencjalnych klientów, ale nie wszystkie. W razie poważnych zadłużeń wystarczy znaleźć firmę, która nie sprawdza historii kredytowej i właśnie tam spróbować wziąć pożyczkę. Należy pamiętać jednak o tym, że pożyczki bez zdolności kredytowej będą dużo wyżej oprocentowane oraz niższe niż normalne.