Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/odreki/domains/odreki.pl/public_html/libraries/adodb5/drivers/adodb-mysql.inc.php on line 458
Rata kredytu hipotecznego: jak ją obliczyć?

Rata kredytu hipotecznego: jak ją obliczyć?

Rata kredytu hipotecznego: jak ją obliczyć?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się z niemałym ryzykiem, dlatego należy rozważyć wszystkie za i przeciw, nim zdobędziemy się na taką decyzję.

Gdy decydujemy się na zabezpieczenie kredytu naszą nieruchomością, musimy mieć pewność, że rata kredytu hipotecznego nie nadwyręży zbytnio naszego domowego budżetu. Jest to niezwykle ważne, gdyż powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, aby móc poradzić sobie ze spłatą zobowiązania.

 

Co wchodzi w skład raty?

Spłacana przez nas należność składa się tak naprawdę z dwóch najważniejszych elementów. Pierwszym z nich jest część kapitałowa. Służy ona bezpośredniemu pokryciu kwoty, która została przez nas uzyskana. Innymi słowy, jest to część kapitału, który zwracamy wierzycielowi.

Drugim elementem, z którego składa się rata kredytu hipotecznego, jest część odsetkowa. W jej skład wchodzi „marża” kredytodawcy, czyli to, co musimy nadpłacić. Jej wysokość jest bardzo ważna, gdyż stanowi ona, najprościej mówiąc, koszt kredytu. Powinniśmy więc nauczyć się znajdować najlepsze kredyty hipoteczne, jakie dostępne są w obrocie.

 

Sposób naliczania rat

W zobrazowaniu sposobu naliczania rat bardzo przydatnym narzędziem może okazać się kalkulator kredytu hipotecznego. Pozwoli on określić wysokość co okresowej spłaty, całkowity koszt oraz wysokość poszczególnych elementów, z których rata kredytu hipotecznego jest zbudowana.

Istnieją dwa najczęściej spotykane modele naliczania rat. Pierwszy z nich to rata równa. Oferty, które ją zawierają, to najlepsze kredyty hipoteczne dla osób, które dysponują stałym źródłem dochodu i chcą utrzymać wysokość spłaty na tym samym poziomie. Oprócz rat równych możemy spotkać się z ratami malejącymi. Jak pokazuje kalkulator kredytu hipotecznego, w końcowym okresie spłat maleją one nawet do kilkunastu złotych, odciążając budżet znacznie wcześniej.

 

Kalkulator kredytu hipotecznego jest bardzo przydatnym narzędziem, gdyż pozwala znaleźć najlepsze kredyty hipoteczne. Pomoże on także uzmysłowić sobie budowę spłaty, m. in. to, że na początku spłaty część odsetkowa znacznie przewyższa kapitałową. Dopiero później budowa raty ulega zmianie.