Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/odreki/domains/odreki.pl/public_html/libraries/adodb5/drivers/adodb-mysql.inc.php on line 458
Szybka pożyczka w parabanku czy pożyczka społecznościowa?

Szybka pożyczka w parabanku czy pożyczka społecznościowa?

Szybka pożyczka w parabanku czy pożyczka społecznościowa?

Finansowanie swoich potrzeb nieswoimi pieniędzmi jest dziś bardzo częstym procederem. Mowa tu oczywiście o kredytach bankowych. Banki mają jednak pewne wymagania i całe mnóstwo różnych regulacji, które z miejsca wykluczają wielu potencjalnych kredytobiorców.

Pozostają nam wtedy inne opcje, w miejscach bardziej liberalnych, jeśli chodzi o pożyczanie pieniędzy.

Istnieje spora różnica między kredytem a pożyczką. Przede wszystkim kredyt otrzymamy tylko i wyłącznie w banku, pożyczkę możemy dostać od każdego.

Kredyty reguluje prawo bankowe, pożyczki – kodeks prawa cywilnego. Prawo bankowe nakłada na kredytobiorcę pewne obostrzenia – musi on mieć zdolność kredytową i pozytywną historię kredytową. Przy pożyczkach nie jest to wymogiem, wszystko zależy od osoby pożyczającej nam pieniądze.

Kredyt wymaga umowy pisemnej, pożyczka niekoniecznie, szczególnie jeśli oscyluje w okolicach 500 zł. Przy wyższych sumach umowa powinna być podpisana, zarówno dla dobra pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy.

Jeśli chodzi o koszt kredytu, to oferty poszczególnych banków nie różnią się od siebie tak bardzo pod tym względem, a to dlatego, że ograniczają je stopy procentowe oraz marże. Pożyczka za to może być bardzo tania (np. jeśli bierzemy ją od znajomego) lub bardzo droga (np. w Providencie). Jeśli pożyczamy od znajomych, zazwyczaj koszt zwrotu pożyczonych pieniędzy nic nas nie kosztuje, spłacamy jedynie to, co pożyczyliśmy.

 

Pożyczka w parabanku

Przy pożyczkach w firmach parabankowych bywa różnie, ale koszty zazwyczaj są dosyć wysokie. Firmy parabankowe mają jednak wiele zalet, ze względu na które warto się zainteresować ich ofertą. Pieniądze otrzymujemy szybko i bez zbędnych formalności. Uważać jednak powinniśmy na koszty takiej pożyczki. Niestety na tym polu dochodzi do wielu nadużyć. W każdym razie pożyczka bez BIK-u i bez zdolności kredytowej będzie na pewno droższa niż kredyt w banku, ponieważ pożyczkodawca nie ma żadnej poręki, że spłacimy należność. Dlatego wprowadza dodatkowe ubezpieczenia, przez co koszt pożyczki staje się wyższy. Nic złego w tym procederze nie ma; w końcu osoba, która chce wziąć pożyczkę w takiej firmie, sama się zgadza na proponowane warunki. Gorzej jeśli nie została o nich należycie poinformowana. Takie postępowanie nie jest fair, a niestety się zdarza.

 

Pożyczki społecznościowe

Co to takiego? Otóż istnieją strony internetowe, na których ogłaszają się pożyczkobiorcy. W swoich ogłoszeniach piszą, na jakich warunkach chcą pieniądze pożyczyć, np. oprocentowanie wyznaczają na 9%, a okres spłaty na 12 miesięcy. Pożyczkodawcy są tu poniekąd inwestorami, gdyż na pożyczaniu zarabiają, a przede wszystkim pożyczkodawcą nie musi być jedna osoba, może być ich kilka. Każda z nich wpłaca określoną sumę, od której uzależniony jest potencjalny zysk.

Szukasz pożyczki pozabankowej? Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Co więc wybrać: pożyczkę w parabanku czy pożyczkę społecznościową? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy Państwu. Biorąc jednak pod uwagę aktualną sytuację na rynku finansowym, można zauważyć, iż pożyczki społecznościowe są bardziej atrakcyjne od tych udzielanych w parabankach.