Tanie kredyty dla studenta – czy kredyt studencki jest dla każdego?

Tanie kredyty dla studenta – czy kredyt studencki jest dla każdego?

Kredyt studencki to pożyczka, którą student może wziąć na początku studiów, a spłacić dopiero wówczas, kiedy pójdzie do pracy. Kredyty studenckie są tańsze od innych kredytów gotówkowych, ponieważ są udzielane na preferencyjnych warunkach.

Tanie kredyty na start

Kredyty studenckie wypłacane są w transzach co trzy miesiące, a kredytobiorca zaczyna je spłacać dopiero 2 lata po skończeniu studiów. W przypadku studiów doktoranckich można przedłużyć okres kredytowania o kolejne 4 lata. Tanie kredyty studenckie to rozwiązanie dla tych, którzy chcą się uczyć, ale nie mają dostatecznego zaplecza finansowego. Kwota, którą otrzymuje student, waha się od 400 do 1000 zł na miesiąc.

Co ważne, kredyt studencki nie podlega zasadom konkurencji na rynku. Zasady jego udzielania reguluje Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego. Ministerstwo także co roku podpisuje specjalne umowy z wybranymi bankami, które w danym roku akademickim będą uprawnione do udzielania kredytów studenckich. Kredytów studenckich dla młodzieży z terenów wiejskich udziela także Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa. Warto wiedzieć, że kredyty z AMiRR nie wymagają poręczenia.

 

Dla kogo kredyt studencki?

O kredyt mogą występować nie tylko posiadacze indeksów, ale także osoby, które dopiero dostały się na uczelnie.

Pierwszeństwo w uzyskaniu kredytu mają żacy, którzy pochodzą z rodzin o niskiej stopie materialnej. Wysokość dochodu na osobę w rodzinie reguluje rozporządzenie Ministra Szkolnictwa Wyższego. Aby uzyskać kredyt studencki, w banku oprócz studenta muszą się też stawić poręczyciele kredytu – zazwyczaj rodzice.

Warto wiedzieć, że kredyt studencki można wykorzystać w zasadzie na dowolny cel. Nie ma przeszkód, żeby z tego rozwiązania korzystali także studenci zaoczni. Tanie kredyty studenckie niekiedy są motywacją do oszczędzania – przez 6 lat okresu kredytowania zbiera się kwota, która może służyć jako wkład własny przy kupnie pierwszego mieszkania albo pierwsza inwestycja we własną działalność gospodarczą.