Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/odreki/domains/odreki.pl/public_html/libraries/adodb5/drivers/adodb-mysql.inc.php on line 458
Zdolność kredytowa: jak ją sprawdzić?

Zdolność kredytowa: jak ją sprawdzić?

Zdolność kredytowa: jak ją sprawdzić?

Zdolność kredytowa jest dla banku niezwykle istotnym kryterium przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt. To na podstawie zdolności kredytowej bank ustala wysokość pożyczki, której mógłby kredytobiorcy udzielić — i czy w ogóle mógłby jej udzielić. Warto więc wiedzieć, ile wynosi nasza zdolność kredytowa.

Jak zdobyć taką wiedzę? Z całą pewnością pomocny okaże się kalkulator zdolności kredytowej.

 

Obliczamy zdolność kredytową

Nasza zdolność kredytowa zależy od bardzo wielu czynników. Począwszy od dochodów, a na wydatkach kończąc. Kalkulator zdolności kredytowej bierze pod uwagę wszystkie czynniki i w prosty sposób pozwala oszacować zdolność kredytową użytkownika. Tego rodzaju kalkulator znajdziemy w internecie. Kiedy już wejdziemy na stronę internetową, która oferuje taką usługę, musimy podać wiele konkretnych informacji. Przede wszystkim podajemy wysokość naszych dochodów brutto, następnie łączną sumę opłat za mieszkanie, koszty utrzymania, raty innych kredytów czy składki ubezpieczeniowe. Kiedy podamy te dane, należy wpisać kwotę kredytu, o jaką chcemy się ubiegać, a także jego oprocentowanie. Kalkulator zdolności kredytowej wyliczy nam, czy w ogóle mamy szansę na otrzymanie takiego kredytu.

 

Zaglądamy do BIK

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, czyli podmiot, który gromadzi dane o wszystkich naszych kredytach, pożyczkach i ratach, niezależnie od tego, czy spłacamy je regularnie, czy też mamy z tym problem. Jeśli chcemy poznać naszą zdolność kredytową, możemy zgłosić się do BIKu i poprosić o przesłanie nam raportu na temat naszej zdolności kredytowej. Dowiemy się wtedy dokładnie, jaki jest nasz scoring, czyli punktacja, którą przyznają nam analitycy bankowi. Jest to bardzo wygodna forma poznania swojej zdolności, dzięki której udamy się do banku przygotowani i świadomi swoich realnych możliwości na otrzymanie kredytu. Pamiętajmy, że zawsze należy dbać o zdolność kredytową, tak by bank mógł nam udzielić kredytu.